środa, 17 lipca 2013

Co to jest pelet pellet pellets?

Na łamach naszych blogów rozpisujemy się o biomasie takiej jak brykiet kominkowy i pellet drzewny opałowy.

Trochę się rozpędziliśmy, gdyż temat pelletu jest nam bardzo dobrze znany od wielu lat, jednakże jak się okazuje nie dla wszsytkich.

Jeżeli chodzi o brykiet do kominka to raczej każdy wie, co to jest brykiet i nie ma z tym problemu.

Jeśli idzie o pelet, pellet, pellets to jednak jeszcze dużo osób w naszym kraju nie wie:

 Co to jest właściwie ten pelet pellet pellets?

Ani z czym się je pellet?
Jak wygląda pelet? (patrz zdjęcie obok)
Jaka jest cena pelletu?
Gdzie jest sprzedaż pellets?
Jaka jest wartość energetyczna opałowa peletów?

W Europie Zachodniej świadomość ekologiczna istnieje od lat, jak również piece i kominki na pellet, więc nie ma z tym problemu.


Pelet, pellet, pellets - (z ang. śrut, kulka, tabletka, pigułka, śrucina, granulka)

to paliwo z biomasy wykorzystywane do ogrzewania budynków użytkowych, gospodarstw domowych piekarnii i innych pomieszczeń, a także w ciepłowniach miejskich, szkołach, hotelach i wszędzie tam, gdzie klient oczekuje czystości, wygody i ekonomii.

Ze względu na właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika, jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii.

Jest ekonomicznym, ekologicznym i energetycznym odnawialnym paliwem stałym, w postaci granulatu (wałeczków) z trocin drzewnych, powszechnie używanym w całej Europie zachodniej. Charakteryzuje je bardzo wysoka wartość energetyczna (19 500 kJ/kg) a także niska zawartość popiołu (0,5%), który idealnie nadaje się jako nawóz do ogrodu.

Pelet jest najbardziej czystym paliwem na świecie, gdyż w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla jest równa zero (CO2 = 0%).

Pelety to małe, pachnące drewnem granulki z trocin. Mają kształt mocno sprasowanych wałków o śr. 6 - 8 mm i dł. ok. 2 - 3 cm. Z tego powodu, ich użycie jest wskazane w indywidualnych kotłach c.o. oraz kominkach, wyposażonych w zbiornik na pellety z dozownikiem lub podajnikiem.

Do produkcji peletu używa się praktycznie każdy rodzaj roślin. Najlepszym i najbardziej energetycznym materiałem są trociny drzewne, zrzynki, zrębki, ścinki i wióry (pellet drzewny), również słomę (pelet ze słomy), makuch i inne rośliny (pellet AGRO). Również bardzo często do ciepłowni produkowany jest pellet z łuski słonecznika, jak również pellets przemysłowy, do którego trafia m.in. MDF i co popadnie. Możliwe jest również wykorzystanie kory, upraw energetycznych.
To właśnie z tego produkowany jest pelet.
Wysuszony (ok 4-8% wody) i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina (jeden z podstawowych składników drewna) wykazuje właściwości klejące. Gorące cząsteczki ligniny i celulozy są następnie granulowane, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.
Substancją wiążącą w procesie granulacji są więc tylko naturalne składniki zawarte w drewnie.

Producent peletu używa do produkcji maszyn zwanych peleciarkami a hale produkcyjne nazywane są pelaciarniami.


 Największy polski producent peletu to firma: STELMET (Lava i Olimp), BARLINEK (Ecopellet), STEEL MED, AB POLSKA (Platinum-pellet)

Pellet posiada wyjątkowe właściwości i jest przyjazny dla środowiska naturalnego oraz człowieka.

ZALETY POLISH PELLET:

ekonomia - niski koszt ogrzewania;
najlepsza jakość w Polsce
ekologia - emisja CO2 = 0%;
wytwarzany wyłącznie z naturalnych, odnawialnych surowców, bez lepiszcza;
wolny od pyłów i szkodliwych substancji;
bardzo niska zawartość dwutlenku siarki w spalinach;
wygoda - znikoma ilość popiołu (ok. 4,6 kg z 1 tony);
popiół jako naturalny nawóz;
wygoda uzytkowania i bezobsługowość kotłów;
łatwe magazynowanie paliwa;
duża gęstość 1m3 = 650kg;
dostępność - nasza firma AB POLSKA zapewni Państwu dostawy peletu PLATINUM-Pellet LAVA OLIMP


Pelets są nie tylko wydajne, łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz użytkowaniu, ale pozwalają też w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że:
2,0 kg pelletu zastępuje 1 litr oleju opałowego, co daje oszczędność aż ok 2300pln na każde 1000 litów oleju opałowego (patrz nasz poprzedni artykuł),


Ogrzewanie na pelety konkuruje więc z ekogroszkiem, węglem, olejem opałowym i gazem.

Do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba w przybliżeniu ok. 3-8 ton na sezon grzewczy pelletu rocznie.

 Aby mieć gwarancję, że pelet jest wysokiej klasy, jakości, to najlepiej wybierać produkt z certyfikatem DIN Plus lub kupować od dużych, sprawdzonych i rzetelnych hurtownii pelletu jak chociażby firma AB POLSKA.

Ilość domowych gospodarstw wykorzystujących biopaliwo, jakim jest pellet, przyrasta rocznie w tempie imponującym. Nikogo teraz już nie dziwi, że pelety są dużo wydajniejsze od innych paliw stałych, płynnych i gazowych. Są też tańsze od nich, a do tego bardziej ekologiczne.

Ze względu na swoje walory ekologiczne i zdrowotne bywa stosowany jako podściółka dla zwierząt gryzoni (myszy, chomki, świnki morskie), jak również królików, kotów i koni.

Pellety są jednym z rodzajów brykietów opałowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz